You are here

Eläin- ja kasvikunta - tosi-TV tulee



They also Have Life, originally uploaded by tuija.

Muistattehan Nelosen Ruoho kasvaa - kampanjan? Se tuli mieleen, kun luin päivän Hesarista, että Pelkosenniemellä tehdään parhaillaan todennäköisesti maailman ensimmäistä videoelokuvaa, jonka ohjaa, kuvaa ja käsikirjoittaa poro. (Tea Mäkipään uuden videoteoksen kuvaa poro Pelkosenniemeltä).

Kehityssuunta on looginen - johan näitä on katseltukin, nettivideoita, joissa näytetään eläimiä - mediailmiö Knut jääkarhunpennusta tuntemattomampiin linssiluteisiin kuten näihin helsingborilaisiin muuttohaukkoihin tai itävaltalaisfirman akvaarion Kääpiökynsisammakoihin.

Jo on aikakin saada eläimet oman tosi-TV:nsä toimijoiksi. Pelkosenniemen kuvaava poro on hyvä alku - seuraavaksi ripustettakoon mobiililaajakaistan yli streamaavat kamerat hirvien sarviin - sitkeä odotus palkitaan ennen pitkää dramaattisella first person - hirvikolariotoksella. Villieläinjournalismi muuttuu astetta kiinnostavammaksi, kun seuraava julkkiskarhu tai sus' kuljettaa mukanaan satelliittipannan sijasta live-netti-tv-kuvaa lähettävää laitetta. Eläintarhaelämykseenkin saataisi uusi tasapainottava ulottuvuus, kun kaljurotta kuvaisi häkistään eläintarhan käytävillä toljottavia ihmisiä.

Kommentoi

Subscribe to Comments for "Eläin- ja kasvikunta - tosi-TV tulee"