Ennakkosensuuri ei kuulu demokratiaan

Vastustan internetin ennakkosensuuria. Poliisin aika ja energia kannattaisi käyttää rikollisen sisällön tuottajien ja julkaisijoiden saattamiseen oikeuden eteen. Poliisin kansainvälinen yhteistyö on varsin tiivistä. Se toimii muissakin tilanteissa, miksei siis myös rikollisen internetaineiston levittäjien löytämisessä.

Helsingin Sanomat uutisoi tällä viikolla monien eri alojen asiantuntijoiden kannattavan suomalaisen poliisin harjoittamaa nettisensuuria (HS-raati: Nettisensuuri kitkeköön lapsipornoa). Vastauksista näkee aiheesta käydyn keskustelun ongelmallisuuden. Nettisensuurin kannattajat ja vastustajat puhuvat toistensa ohi.

Kysymys ei ole siitä, onko lapsiporno huono asia. Kysymys on siitä, kuuluuko ennakkosensuuri demokratiaan. Poliisin tehtävänä ei ole päättää, mitä internetissä Suomessa saa näyttää. Poliisin ei kuulu päättää, mikä sisältö on laitonta, se on tuomioistuimen tehtävä.

Kansanedustaja Jyrki Kasvi totesi tiistaina internetin ennakkosensuurin vastaisessa mielenosoituksessa pitämässään puheessa, että tässä väittelyssä sananvapauden puolustaja leimautuu. "Teidät on yritetty leimata jopa lapsipornon puolustajiksi. Teitä on lyöty sellaisilla syytöksillä, että missä tahansa muussa keskustelussa se olisi täyttänyt herjauksen tunnusmerkit. " (Internetin ennakkosensuuri
Puhe mielenosoituksessa 4.3.2008
) ja "Masentavinta mielenosoituksessa oli se, miten järjestäjien oli joka välissä pakko muistuttaa, ettei nettisensuurin vastustaminen tarkoita lapsipornon hyväksymistä. Niin törkeästi suodatusjärjestelmän kriitikoita on lapsipornokortilla lyöty" (Gee, wow, huh).

Tästä huolimatta muutama rohkea on jo antanut kasvonsa sananvapauden puolesta käytävälle kampanjalle. Nettisensuuri on väärä ratkaisu oikeaan ongelmaan - video on nähtävillä YouTubessa.

Kommentit

Hesarin pääkirjoitus

Minusta oli kiinnostavaa lukea järkeviä ajatuksia Hesarin tuoreesta pääkirjoituksesta, kun lehti tuntui pysyttelevän ensin pitkään hiljaa asiasta ja sen jälkeenkin uutisoivan sen kummallisesti.

http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Laki%2Blapsipornon%2Bestämisestä%2Btoimii%2Btarkoitustaan%2Bvastaan/1135234618514

Kiitos linkistä, sehän oli

Kiitos linkistä, sehän oli harvinaisen täysjärkinen kirjoitus tästä aiheesta.

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö näkyy ainoastaan sinulle ja ylläpidolle
  • Allowed HTML tags: <img> <a> <style> <div> <br> <p> <caption> <span>
  • Automaattinen rivin/kappaleen katkaisu.

Lisätietoa sisällön esitysmuodosta

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
Syndicate content