Meillä on suhde



toni laakso, stadia, originally uploaded by tuija.

Toni Laakso on valmistumassa medianomiksi Stadiasta, Helsingin ammattikorkeakoulun viestinnän koulutusohjelmasta ja tekee lopputyönään tutkielmaa sosiaalisen median suunnitteluprosesseista. Laaksoa kiinnostaa mm., millainen on designerin rooli ja millainen käyttäjän sekä se, mikä on sosiaalisen median designprosessin lopputulos.

Ehdotin, että lopputulos on suhde. Ei n kappaletta rekisteröityneitä käyttäjiä, tai x kappaletta kommenttia, vaan suhde, joka syntyy niiden ihmisten välille, jotka palvelun piirissä kohtaavat.

Olin kiteytykseeni hetken varsin tyytyväinen, kunnes iski epäilys. Ei kai se nyt niin yksinkertaista voi olla?

Mistä suhde syntyy? Luottamuksesta, sitoutumisesta, siitä, että viettää aikaa yhdessä. Toki mitattavia suureita kaikki.

Kun Iso Taho lähtee ideoimaan verkkopalvelua tiettyyn tarpeeseen, sen pitää harrastaa tiukkaa itsetutkiskelua: olemmeko valmiit sellaiseen suhteeseen asiakkaan kanssa, johon pitää panostaa aikaa ja vaivaa ja josta ei voi etukäteen tietää, mihin se kehittyy.

Kommentit

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö näkyy ainoastaan sinulle ja ylläpidolle
  • Allowed HTML tags: <img> <a> <style> <div> <br> <p> <caption> <span>
  • Automaattinen rivin/kappaleen katkaisu.

Lisätietoa sisällön esitysmuodosta

CAPTCHA
Pahoittelen ylimääräistä vaivaa. Tällä on tarkoitus estää spämmirobottien kommenttien lisääminen.
Image CAPTCHA
Copy the characters (respecting upper/lower case) from the image.
Syndicate content