Musiikkia verkosta: Nokia Comes With Music julkaistaan tänään




Pirkka: Levykaupoille verkkoon

Originally uploaded by tuija

K-Plussan kanta-asiakaslehti Pirkka valistaa kuluttajaa digitaalisen musiikin markkinoilla: "Digitaalisen musiikin ostamisen ja tallentamisen yhteydessä törmää erilaisiin formaatteihin ja lyhenteisiin, sillä eri soittimet toimivat hieman erilaisin tekniikoin. Termejä ei tarvitse osata, kunhan tietää, mitkä formaatit sopivat omaan soittimeen."

Suomalainen ostaa luultavasti useamman tietokoneen ja kannettavan musiikkisoittimen seuraavien kymmenen vuoden aikana. Mitä väliä, jos kopionesto estää siirtämästä musiikkikokoelmaa laitteesta toiseen. Musiikinhan voi aina ostaa uudelleen!

Jep.

Verkon musiikkikaupan kasvua odotetaan mobiilista. Nokian odotetaan julkaisevan tänään (16:30 GMT) Lontoossa Nokia 5800 kosketusnäytöllisen musiikkipuhelimen, johon sisältyy Comes With Music - paketti eli vuoden rajoittamaton musiikinlatauspalvelu. Kiinnostavaa seurata, millaisen vastaanoton tämä musiikinhankkimismalli saa markkinoilla.

Kommentit

Miksi lapsille markkinoidaan noita palveluita? Terveysriskit

Suuresti toivoisin, että Suomessa heräisi keskustelu kännyköiden, mokkuloiden ja datapalveluiden terveysriskeistä. Lapset ovat kehittyvän elimistönsä takia aikuisia paljon riskialttiimmassa asemassa.

Osallistuin syyskuussa Lontoossa EMF& Health -konferenssiin, jossa aiheena juuri lasten riskit. Konferenssi oli Royal Societyssa samassa salissa, jossa aikoinaan on kiistelty tupakan ja asbestin haitallisuudesta. Raporttini:

http://beyondcreativity.blogs.com/mblog/2008/09/i-am-back-from.html

Tosiaan, Tuija, näkisin, että olisi aika keskustella myös trendikkäiden palveluiden terveysriskeistä.

Hieman väsyneenä hypetykseen:

Mikko A.

Mikko A, radioverkkoja

Mikko A, radioverkkoja yhteyksiin käyttävien laitteiden radiosignaalin terveysvaikutusten tutkiminen on varmasti tarpeen, mutta se menee ohi oman asiantuntemukseni ja jätän aiheen suosiolla siksi muille. Eivätkös jotkut neuvo käyttämään hands freetä aina kun mahdollista siksi, että puhelimen antenni olisi mahdollisimman kaukana päästä?

Dataominaisuuksia käyttävällä musiikinlataajalla laite on yleensä hyppysissä. Mut ei varmaan olisi huono idea käyttää hands freetä aina kun dataa liikkuu eli radioverkot ovat aktiivisena, esim. nettiradiota striimatessa.

Useimmat uudet musiikki/mediapuhelimet ovat aika kalliita laitteita, joten luulisin lasten (onneksi) vielä käyttävän mp3-soittimia musiikin kuunteluun. Sillä aikaa tutkijat voivat jatkaa datan keräämistä.

Datapalveluista + Tutkimuksen etiikasta

Syy, miksi otin kantaa lasten ja nuorten riskeihin on se, että he ovat todennäköisesti suurimpia kuluttajia näille mobiileille musiikki- ja videopalveluille. Ja laitevalmistajat ja operaattorit häpeilemättömästi markkinoivat näitä lapsille. Viimeksi huomasin Aku Ankka -lehdessä ko. mainoksia :-(

Datapalveluista: Tuo säteilyaltistus ja kuormitus kohdistuu mobiileja datapalveluita käytettäessä mahaan ja/tai sukuelimiin (Usein puhelin tai muu mobiilaite on lähellä mahaa käyttötilanteessa). Samoin kännykkää ei kannattaisi kantaa kiinni kehossa (kts. havainnollinen australialainen video: http://www.youtube.com/watch?v=dJ03Ho8u6eA ) .

Kurkatkaa myös tuo Euroopan Parlamentin huomautus:
http://www.europarl.europa.eu/news/expert/infopress_page/064-36137-245-09-36-911-20080903IPR36136-01-09-2008-2008-false/default_en.htm

Vielä kommenttiisi: "Sillä aikaa tutkijat voivat jatkaa datan keräämistä". Teollisuuden mantra on: "There is no conclusive evidence" ja miljoonilla/miljardeilla euroilla teetetään lisää 'tutkimusta', jotta luodaan entistä enemmän sekaannusta asiassa. Ja itsenäisiä tutkimusryhmiä painostetaan, rankasti. Tästä mainio paperi: http://www3.interscience.wiley.com/journal/113451325/abstract ja ECOLOG-raportti on (yhä) katsomisen arvoinen: http://www.hese-project.org/hese-uk/en/niemr/ecologsum.php

En kommentoi tässä blogissa aiheesta enempää.

Tsemppiä Tuija.

t: Mikko A.

P.S. Handsfreen osalta suosittelen ns. airtube-malleja.

Aku Ankassa itse huomasin

Aku Ankassa itse huomasin viimeksi betonifirman rekrytointimainoksen. Kiitos Mikko A linkeistä ja lisävalaistuksesta, ja olet totta kai tervetullut kommentoimaan tähän blogiin näitä aiheita pidemminkin, itse vain olen tuossa kohtaa saamapuolella eli en osaa tarvittavan hyvin arvioida asiasta olemassaolevaa tietoa. Tuolla datan keräämisellä tarkoitin että kun aika kuluu, kännyköiden pitkäaikaiskäyttäjillä pitäisi kai ruveta näkymään jotakin, jos syy-seuraussuhteen pystyy osoittamaan. Ja tämä taas ihan maallikkohatusta.

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö näkyy ainoastaan sinulle ja ylläpidolle
  • Allowed HTML tags: <img> <a> <style> <div> <br> <p> <caption> <span>
  • Automaattinen rivin/kappaleen katkaisu.

Lisätietoa sisällön esitysmuodosta

Syndicate content Syndicate content