Näin tuotteistat osaamisesi sosiaalisen median keinoin - Katja Presnalin vinkit

Jos aiot menestyä sosiaalisen median markkinoinnissa, investoi aikaa läsnäoloon verkossa - mikrobloggaa ja tee vaikka podcast-ohjelmaa aiheesta, josta olet intohimoisen kiinnostunut.

"Suurin investointi on oma aika", sanoo New Yorkissa vaikuttava yrittäjä ja PR-ammattilainen Katja Presnal. Ole aito.
Rehellisyys ja läpinäkyvyys on olennaista sosiaalisessa mediassa markkinoimisessa, hän jatkaa.

Syyskuisesta BlogWorld Exposta Presnalille tarttui matkaan käytännön neuvo yrityksille: pienet saitit ovat tehokkaampia kuin isot sivustot. Bloggaajien argumentti on, että yritysten kannattaa sijoittaa mainoksensa pieniin, mutta intensiivisiin blogiyhteisöihin sen sijaan, että maksaisivat isoille sivuille mainostilasta. Pienten sivustojen voima on yhteisöllisyydessä: lukijat luottavat kirjoittajaan ja arvostavat tämän suosituksia. Pienten yleisöjen blogiyhteisöt ovat kaksisuuntaisia - lukijat keskustelevat tuotteista ja jakavat kokemuksiaan.

Presnalin vinkit sosiaalisen median läsnäolon - blogin tai podcastin - ansaintalogiikan löytymiseen liittyvät sponsorointiin ja oman osaamisen tuotteistamiseen (ohjelmassa 30 minuutin kohdalla):

  1. Tee sponsorisopimuksia, myy mainostilaa ja käytä affiliaattiohjelmia, jotka tulouttavat komission blogisi kautta syntyneistä kaupoista
  2. Myy asiantuntemustasi, esim. tarjoudu tilaisuuksiin puhumaan palkkiota vastaan
  3. Kirjoita maksullisia e-kirjoja, jossa tiivistät osaamista, jota jo jaat ilmaiseksi blogissasi

Katja Presnalin ura PR-ammattilaisena ja sosiaalisen median ja verkostoitumisen ammattilaisena alkoi siitä, kun kolmen lapsen äiti myi käytetyt lastenvaatteet huuto.netissä. Lastenvaatteita myyvä verkkokauppa antoi niin hyvän koulun sosiaalisen median markkinointikäytöstä, että seuraavaksi Presnal aikoo ajaa alas verkkokauppansa ja keskittyä konsultointiin.

Tyrkkyjen myyntipuheiden sijaan Presnalin lähestymistapa on kysyä potentiaalisilta yhteistyökumppaneilta, miten hän voi olla heille avuksi.

Linkit

Muuta mainittua:

Kommentit

Mainio jakso

Kiitos tuhannesti molemmille. Antoi mukavasti näkökantaa funtsailuun.

Poiminto: eKirja. Taustaa: olen kuluttanut aikaa tutkimalla ekirjaa, niin kuluttaja kuin julkaisijana. Vielä ei ole readeriä ostettu, mutta kunhan henkilökohtainen "islantilainen" finassitilanteeni antaa pohjaa niin laitetaan ostoslistalle.

Julkasijana en näkisi, että ekirja on Suomi-scenessä vielä akuutti. Kielialueena Suomi on liian pieni ja lukijoita liian vähän. Menee näpertelyksi. Totta kai kirjaa voidaan myydä pdf-filenä, jolloin lukemiseen ei tarvita erillistä lukulaitetta. Mielestäni ekirjan seksikkyys on vielä siinä laitteessa. Se luo kirjamaisuuden. Julkaisijan, kirjailijan tai kustantamon kannattaa laittaa paukut nettiin. Äänikirjalla tilanne on toinen. Siihen tuntuisi olevan mielenkiintoa, eikä tarvita lukijaa. Tilanne voi muuttua nopeasti. Katjan esittämät hinnat taantuma-Suomessa kuulostivat liikaa stetsonista vedetyiltä.

Kannattaa kuunnella tämä podcast-jakso antaumuksella. Todella paljon hienoja näkemyksiä.

Kiitos viHannes kommenteista

Nimenomaan tarkoitin eKirjaa, joka välitetään pdf-filenä. Juurikaan en tiedä eKirjojen yksityisestä myynnistä lukulaitteiden avulla, tällä hetkellä Amazon Kindle on suosituin Amerikassa oleva lukulaite, ja pienen näpertelijän tuloksia ei siihen muotoon edes saa.

eKirjan seksikkyys on nimenomaan siinä että sen saa käsiinsä saman tien, ei tarvitse odottaa postilaakosta kolahtelua. Ja sen takia eKirjan osto on usein juuri heräte-ostos. Suomessa kuitenkin koko kirja-kulttuuri on aivan eri luokkaa kuin Amerikassa - Suomessa kirjoja arvostetaan, Amerikassa ei ollenkaan samalla intohimolla, esim. kirjastoilla ei ole ollenkaan niin prosenttilukuisesti samoja käyttäjiä kuin Suomessa. Siksi ehkä tiedostomuotoinen kirja myy täällä drive thru-maassa, jossa kaikki pitää saada nyt ja heti.

Amerikassa blogaajien eKirjat ovat usein 19.95$, tosin olen nähnyt vitosesta viiteenkymppiin, mutta tuo maaginen 19.95$ tai 19.99$ tuntuu olevan sellainen jota usein olen nähnyt. Ja kirjojahan täällä saa alle tuon hinnan, joten kysessä täytyy olla aika niche-markkinan tietopaketti tai todella luotettavan blogaajan opus, jotta ihmiset siis tuon pari kymppiä siitä maksavat.

Kiitos Katja hyvistä vinkeistä!

Suomalaisella blogikulttuurilla on paljon opittavaa esittämästäsi avoimen ja rehellisen kaupallisesta asenteesta. "Miten voin auttaa sinua" -on hyvä lause joka kannattaa pitää mielessä.

Olen ollut mukana kahden e-kirjan markkinoinnissa. Gerd Leonhardin Music 2.0 -teosta on myyt sekä fyysisenä kirjana (19,95 €) että E-kirjana (pdf ,pay what you like), ja Tuijan podcastissakin mainitsemaa Minttu Paakkulaisen Muotishoppaajan Tukholmaopasta on myyty pelkästään PDF:nä hintaan 1,95 €.

Kummankin myyntimäärät ovat ihan tyydyttäviä. Suojaamaton PDF on hyvä formaatti, ihan kaikki eivät varmasti kulje kassan kautta, mutta riittävän monet kuitenkin. Maksujärjestelmä on molemmissa toteutettu Paypalin avulla, Muotishoppaajan Tukholmaopas on tuotteena Go4it -blogin verkkokaupassa, joka on toteutettu Kotisivukoneella (www.kotisivukone.fi).

Music 2.0 löytyy osoitteesta: http://www.music20thebook.com/Music_2.0_Book/Home.html

Muotishoppaajan Tukholmaopas: http://www.go4itvol2.com/tuotteet.html?id=19/180

Autan mielelläni tämäntyylisissä projekteissa, ota rohkeasti yhteytttä jos tarvitset neuvoja tms.

Kimmo Pekari
kimmopekari@gmail.com

Kiitos...

hyvästä jaksosta. Ehätinpä sitten itsekin vihdoinkin tänne kommentoimaan. Niin..minä olen se koekaniini, eli esimerkkihenkilö, josta tuossa tarinassa mm. puhuttiin :-)

Aihe oli tosi mielenkiintoinen kannaltani tällä erää erityisesti, koska olen itse miettinyt noita samoja juttuja sponsoroinnin lisäksi. Olisi mielenkiintoista kehitellä erilaisia lisätuotteita podcastini oheen. Lähinnä tapetilla ovat olleet fanituotteet, kuten paidat jne (Kekkonen, kekkonen!) mutta onpa mieleni askarrellut myös erilaisten mediajulkaisujenkin parissa. Esim. "juhla DVD" jossa mukana esim. ennen julkaisematonta materiaalia, behind the scenes juttuja sekä tietenkin...tarinoita ja taustoitusta...kaikesta. Voisipa mukana olla vaikka how-to tyyppistäkin kamaa (vrt. oppikirja/-video).

Mutta kuten sanottu. Kiitos jälleen kerran hyvästä jaksosta molemmille! Tuhat sanaa kertoo enemmän, kuin 24 kuvaa (sekunnissa). Näi on muuten jämpti! And keep up the good work Katja!

Kimmo, kiitos lisätiedoista -

Kimmo, kiitos lisätiedoista - kiinnostavia juttuja ja kai yleistymään päin?

Hessu, kiitos itsellesi, olet aina inspiraatioksi.

viHannes, kiitos kriittisestä näkökulmastasi suomenkielisen kirjan ansaintamahdollisuuksiin, meitä on kyllä aika vähän mutta toisaalta tilaavathan suomalaiset ihan hulluna aikakauslehtiäkin

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö näkyy ainoastaan sinulle ja ylläpidolle
  • Allowed HTML tags: <img> <a> <style> <div> <br> <p> <caption> <span>
  • Automaattinen rivin/kappaleen katkaisu.

Lisätietoa sisällön esitysmuodosta

Syndicate content Syndicate content