You are here

Näin saat hangoutista enemmän irti

Nettielämää -kirjan sivuilla 45-55 (pdf) opastamme reaaliaikaisten videoyhteyksien ottamiseen liittyvissä asioissa. Luvun viimeinen neuvo on nyt vanhentunut: uuden Google Plussan Hangout on nimittäin palvelu, jossa voi olla reaaliaikaisessa videoyhteydessä jopa 10 henkilöä.

Moni Google Plussan kokeilija tähän asti saanut huhuilla yksikseen, kun omista piireistä ei ole löytynyt videoyhteyksiin halukkaita kokeilijoita. Uusi viestintämuoto vaatii vielä perustelut - miksi pitäisi roikkua netissä livenä naamakkain, kun tekstichatti on tähän asti palvellut aivan hyvin?

Maailmalla edelläkävijät järjestävät esim. TV-lähetysten rinnalle reaaliaikaista yleisövuorovaikutusta.

Testatakseni Hangoutin mahdollisuuksia järjestin Tuhat sanaa -blogin lukijoille hangoutin teemalla "digimedian kesäkattaus". Halusin romuttaa kliseen dekkareiden lukemisesta riippumatossa - ja juttutuokioon poikenneet edustivatkin enemmän "uutissyötteitä puhelimella" -koulukuntaa. Lue lisää kesämediakäyttökuvauksia tästä muistiosta.

Ilmoita ennalta, avaa tavoitteet

Nykymuodossaan Google Plus on tarkoitettu yksityisille henkilöille. Hangoutin ideana on demon perusteella roikkua yhteyksissä niin, että ihmisiä tulee ja menee.

Yritysversio Google+palvelusta on tulossa. Rikastavaa vuorovaikutusta sidosryhmien kanssa on kuitenkin jo mahdollista kokeilla.

Ensimmäisten kokemuksien perusteella ainakin nämä asiat huomioimalla tavoitteellinen hangout onnistuu paremmin.

  • Kerro sidosryhmillesi hyvissä ajoin hangoutista, jotta he ehtivät valmistautua ja varata ajan kalenteriinsa
  • Kerro, mitä yhdessä on tarkoitus saada aikaan ja miksi toivot heidän käyttävän aikaansa kanssasi hengaamiseen
  • Tarjoa rinnakkainen viestintäkanava siltä varalta, että hangout kaatuu ja chat-loki menetetään (vaikka Muistio)

Jokainen osallistuja valmistautuu omalta osaltaan huolehtien siitä, että kamera ja mikrofoni toimivat, valaistus on riittävä ja tila on rauhoitettu niin että selän takana ei kävele pahaa-aavistamattomia sivullisia kelteisillään.

Millaisia hangout-kokemuksia teillä on muille opiksi jaettavaksi?

Kiinnostaisiko osallistua seuraavaan kokeiluun? Suunnittelen seuraavaa Tuhat sanaa -hangoutia maanantaiksi 25.7. klo 14. Poikkea vaikka kahvitunnilla!

Kommentit

Google Plussasta on vaikea sanoa mitään, kun sitä ei pääse kokeilemaan. Koska mahtaa tulla kaikille avoimeksi?

Kari, ärsyttävää on käyttäjän kannalta. Veikkaan, että ne heruttavat pöhinää suljetulla kutsuperiaatteella vielä pari viikkoa, ja sitten kun niillä on tarjota yrityksille yrityskäyttöpalvelu, avaavat hanat asiakkaiden virrata ovista ja ikkunoista.

Jos haluat kutsun ja mukaan Tuhat sanaa -blogin lukijapiiriin, laita sähköpostia osoitteeseen tuija( miuku )tuhatsanaa.net, otsikkokenttään "tuhat sanaa-blogin piiri" niin laitan kutsua tulemaan!

Hangout suomeksi = roikku. Ehdotan.

Ennen roikuttiin kylillä, tulevaisuudessa linjoilla.

Amerikassa sukututkijat kokeilivat hangoutia ja Dick Eastman raportoi kokemuksista pitkällä blogitekstillä.

Google+ leviää nopeasti - katso kuva (tekijä Leon Håland)

Kommentoi

Subscribe to Comments for "Näin saat hangoutista enemmän irti"