
Tuija Aalto seuraa digimediaa työkseen ja huvikseen.
Helsingin yliopiston viestinnän laitoksella on käynnistynyt sosiaaliseen ja perinteiseen mediaan liittyvä tutkimushanke, Sosiaalinen ja perinteinen media verkossa – motiivit ja luottamus. Se pyrkii selvittämään, ilmeneekö sosiaalisessa mediassa (joukko)viestinnän tulevaisuus ja muuttaako tämä yhteisöllisyyden ja yksilöllisyyden uudenlainen liitto pysyvästi median tuotantoprosesseja käyttäjälähtöiseen suuntaan, ja jos muuttaa, niin millä tavalla. Erityisalueena tutkimuksessa on kuvallinen kansalaisjournalismi tai ”kansalaisvalokuva”. Valokuva on tällä hetkellä konkreettisin kansalaisten omaa sisällöntuotantoa ja perinteisen median verkkosisältöjä yhdistävä tekijä, kirjoittaa VTT Janne Matikainen Somelab - blogissa.
Kommentit
HY2.0= Laitoksella ei juur tutkimuksesta opiskelijoille viestitä
Lentänyt tutkan alta vaikka ko. laitoksella opiskelen. Eipä meillä hirveesti laitos opiskelijoille tutkimusprojekteistaan tiedota, mikä on sääli. Tekisi mieli näsäviisastella suutarin lapsista ja sosiaalisesta mediasta laitoksella.
Olisivat tuosta kunnolla kertoneet niin olisin voinut olla kiinnostunut tekemään gradua projektille.
No höh. Eikä laitoksen
No höh. Eikä laitoksen ilmoitustaulullakaan repsota uutislappua aiheesta...? :)
Blogi laitoksella löytyy kyllä
http://www.valt.helsinki.fi/ajankohtaista/comm/archive.htm
http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/workingpapers.htm
Tuosa on kaksi laitoksen tiedotuskanavaa, joista voi käydä kollaamassa mitä tapahtuu, mutta kummassakaan en ole spotannut tuosta tutkimuksesta mainintaa.
Salla aloitti aiheesta keskustelun Jaikussa: http://jahapaula.jaiku.com/presence/26506424
OIkeassa olet: tiedotus voisi
OIkeassa olet: tiedotus voisi olla tehokkaampaa, ongelma on myös, että tiedotusfoorumit ja -käytännöt ontuvat. Oli miten oli, sinulla on nyt hieman tietoa hankkeestamme ja jos asia edelleen kiinnostaa, niin gradun tekeminen hankkeemme tiimoilta on tervetullutta. Ota siis yhteyttä jos asia kiinnostaa, yhteystietoni löytyvät laitoksen sivuilta.
t. Janne
Kirjoita uusi kommentti