Perhe.fi:n virtuaalisessa vanhempainillassa mietitään, millä keinoin saisi selville, missä kaikkialla verkossa oman lapsen kuvia on. Omassa vastauksessani ehdotin kysymään lapselta itseltään, niin itsestään selvältä kuin se kuulostaakin. Kysymisen sävyn vain pitäisi olla valtavan neutraali, ettei lapsi mene heti puolustuskannalle ja kieltäydy kertomasta.
Palstalla pohditaan myös, voiko mennä kouluun ilman, että on käyttänyt nettiä lainkaan vai olisiko hyvä olla jotkin perustaidot.
Kantani arvaatte. Virtuaalinen vanhempainilta jatkuu tämän viikon. Yoea ja minua haastateltiin Nettielämää-kirjan tiimoilta Meidän perhe -lehden helmikuun numeroon. Kommunikoi fiksusti netissä - juttua ei taida löytyä verkosta.
Kommentit
Ekaluokkalaiseni luokalla oli
Ekaluokkalaiseni luokalla oli tällä viikolla ensimmäinen tietokoneluokkatunti. Kotona sujuvasti konetta käyttävä lapsi oli _hieman_ pettynyt, koska ekalla kerralla he olivat harjoitelleet koneen käynnistämistä ja sulkemista, heh.
Minni, outs. Osaamisen erot
Minni, outs. Osaamisen erot ovat taatusti aivan valtavat nyt ja vielä lähivuosinakin. Niinkuin opettajienkin kohdalla.
Kommentoi