Pari tuoretta yritysjohtajien julkiseen esiintymiseen liittyvää havaintoa saivat pohtimaan henkilöbrändin merkitystä.
Ensinnäkin tapaus Esko "Audi-mies" Kiesi. Näyttää siltä, että Anna ja Audi ovat löytäneet win-win -asetelman Audin myyntijohtajan Annan markkinointi-erikoislehteen kirjoittamasta kolumnista syntyneestä kohusta. Anna-lehden potentiaalinen lukijakunta pääsee kollektiivisesti puhisemaan, ja Audin maine tosi miesten autona vahvistuu.
"Annan lukijajoukossa painottuvat aktiiviset, hyvätuloiset ja koulutetut vaikuttajanaiset -naiset, joihin kannattaa tehdä vaikutus", sanoo päätoimittaja Anna Koivula lehden mediatietosivulla.
Millaisen vaikutuksen Anna ja Audi nyt ovat tehneet? Ainakin omat havainnot parin päivän ajalta sosiaalisesta mediasta kertovat, että melkoisen.
Riku Vassinen summaa Daily Diegossa: "Hesarin jutun jälkeen Internetissä alkoi täysi mellakka: Facebook-tilapäivitykset käsittelivät Audeja, uutissivustot paukkuivat Audi-otsikkoja ja keskustelupalstat kävivät kuumina (muun muassa Hesarin juttua on kommentoitu jo yli 400 kertaa). Tänään molemmissa iltapäivälehdissä on useamman aukeaman jutut, jotka on vielä nimetty Audi-kohuksi."
Vassinen ehdottaa Audille korjaustoimenpiteiden sarjaa. Se olisi varmasti tarpeen, jos jotain vahinkoa autobrändille olisi tapahtunut, mutta epäilen sitä. Helsingin sanomien arkistosta löytyy satoja Audi-viittauksia. Juuri etsimääni uutista en löytänyt, sitä, jossa Audin edustaja selitti automerkin yliedustusta ylinopeuksista aiheutuneissa onnettomuuksissa vedoten auton nopeuteen. Että melkein pakkohan sillä on ajaa lujaa. Löytyi kuitenkin kuvaava juttu vuodelta 2004. Isojen autojen voima ja nopeus saivat toimittaja Jukka Luoman viittaamaan ranskalaiseen sosiologiin tammikuussa 2004: "Autojen maailmassa käydään sosiologi Pierre Bourdieun mukaan raakaa taistelua vallasta ja elintilasta. -- Bourdieu opettaa "sosiaalisen eriarvoisuuden" ilmenemismuotoja. Yhteiskunnassa on vahvoja ja heikkoja, ja sen mukaisesti monia käytöksen eleitä ja symboleja, joilla viestitään voimaa."
Imago- ja markkinointikonsultti Heli Sirkiä kirjoittaa henkilöbrändäyksestä blogissaan, että se on yhdenlaista sidosryhmäviestintää; maineenhallintaa yksilötasolla. Sirkiästä yrittäjille henkilöbrändäys on itsestään selvää, mutta häntä kiehtoo ja askarruttaa yksilön ja yrityksen brändien välinen suhde. Sirkiän mukaan vahvan henkilöbrändin luoneet työntekijät tuovat lisäarvoa yritykselle ja yritysten tulisikin henkilöstöpolitiikassaan osata arvottaa tällaiset henkilöt oikealla tavalla.
Anna-lehden johto on tosin vakuuttanut YLE Uutisille, että provosoivan haastattelun julkaiseminen ei ollut mainostemppu. Markkinointipiireistä toki odotettiin huomiota sille, että oikean lehden sapluunalla oli tehty sisäpiirijulkaisu.
Anna-lehden levikki oli viimeksi tehdyssä tarkastuksessa 113 347 kpl (LT 2008) ja lukijoita 363 000 (KMT Lukija 2008). Annan netissä on TNSMetrixin mukaan viime aikoina käynyt viikoittain kymmenestä kahteenkymmeneen tuhanteen vieraiijaa.
Levikin sijasta naistenlehtien tärkeimmäksi tulonlähteeksi muodostuvat tulevaisuudessa ilmoitustulot, arvioi Jaden päätoimittaja Marja Aarnipuro Tutkalle. "Levikki ei ole enää niin tärkeä lukema kuin ennen. Jos lehdellä on oikea kohderyhmä, mediamyynnistä voi tulla merkittävämpi tulonlähde kuin tilauksista. Mainostajat tietävät, että jos lehden kohderyhmä on tarkasti rajattu, niin mainokset tavoittavat juuri oikeat ihmiset", Aarnipuro uskoo.
Kansan vilpitön tuohtumus ja sosiaalisen median pöhinä kilisee siis Annan kanssaan voimannäyttönä aikakauslehden mediatilan ostajille.
Mitä niihin miesten henkilöbrändeihin tulee, Esko Kiesin uhon rinnalla Pilates-ohjeita Taloussanomien nettivideossa antavat päätoimittaja Pekka Seppänen ja Googlen Suomen maajohtaja Petri Kokko ovat nykyaikaisen metroseksuaalilla tavalla kesyjä ja vetoavat todennäköisesti enemmän Annan lukijoihin kun Audilla ajaviin miehiin.
Mutta myötäsukaan sillittämällä kissa ei iske kipinää yhtä näyttävästi.
Kommentit
Huh, enpä ollut tullut edes
Huh, enpä ollut tullut edes ajatelleeksi, että kyseinen Audi-juttu voisi toimia myös "positiivisena" tai automerkin miehistä imagoa nostattavana juttuna. Koin sen ainoastaan negatiivisena juttuna.
Luen parhaillaan Dan Arielyn
Luen parhaillaan Dan Arielyn kirjaa Predictably Irrational ja olisipa todella mielenkiintoista tietää, mitä hra Ariely sanoisi tapaus Kiesistä. Tässä on isketty taitavasti tunnetasolle. En usko, että kyse on vahingosta tai työtapaturmasta. Pöhisemme luultavasti ihan tilauksesta. Juuri näin meitä "tiedostavia ja valistuneita" ihmisiä liikutellaan :)
Hmm, nyt näyttää siltä, että
Hmm, nyt näyttää siltä, että Kiesin henkilöbrändi kasvoi tämän keissin myötä liian isoksi Audille: Kohua herättänyt Audi-johtaja irtisanoutui
Minua hämmentää, että lehdet
Minua hämmentää, että lehdet haastattelevat kilpaa Audi-kuskeja niin tavis- kuin julkimoluokista. Kaikki tuomitsevat Kiesin ja kehuvat autoa. Jos "Audi-mies" ei tartu ihmisten sanastoon, niin periaatteessa tästä voi olla hyötyäkin, mutta pahoin pelkään että toimittajat pitävät tätä hengissä Audin kannalta tarpeettoman pitkään.
Hei Tuija, loistava
Hei Tuija,
loistava kirjoitus, ja kiitos siteerauksesta. Olen itsekin ihmettellyt tätä Audi-Kiesi kohua. Jos Audin tavoite olisi ollut nostattaa myyntiä (markkinointi)päättäjänaisten kohderyhmässä, niin lausunto on vähintäänkin outo. Toisaalta, jos tavoite olisi vahvistaa asemaa "tosimiesten" autona, niin miksi ihmeessä käyttää mediana Anna-lehteä - ellei tosiaan haluta aiheuttaa tällainen mediahässäkkä. Jos taas Kiesi on esittänyt työroolissaan henkilökohtaisia mielipiteitään, niin johan on maailma mielenkiintoiseksi mennyt. Ettei vaan olisi lipsahtanut ne aidot arvot esiin? Onko ne sitten yrityksen vai henkilön - sitä emme tiedä. Ehkä molempien?
Olen pari viime päivää miettinyt yritysbrändien ja henkilöbrändien suhdetta ja ihmetellyt mm. Olli-Pekka Kallasvuon uutta rentoa tyyliä. Se on kuitenkin kevyttä kauraa tähän sekametelisoppaan verrattuna. Tästä lähinnä muistui mieleen yli kymmenen vuoden takainen Kesko-kohu naisten "handicapista".
Mutta äärimmäisen mielenkiintoinen case. On tainnut Berlusconi saada Suomesta vertaisensa haastajan :)
Sammakoita taikka ei,
Sammakoita taikka ei, irtisanoutuminen on minusta turhan rankka veto. Kiesiä enemmän minua tässä keisissä oikeastaan kiinnostaa Annan rooli. Ne kertovat tehneensä pienen piirin hupilehteä. Kenen idea oli tehdä noin kliseinen hupijuttu, jossa vanha sliizy ökyautomies pudottelee maailman kuluneimpia naiskäsityksiä? Kiesin oma, vai sittenkin jonkun toisen?
No, entäs jos idea oli Kiesin ihkaoma, miksei ammattinsa osaava toimittaja ohjannut haastateltavaansa hillitsemään hiukan? Olen nähnyt, miten latteista haastattelulausunnoista hyvä toimittaja onnistuu rakentamaan mielenkiintoisen jutun. Kai se olisi voinut toimia niinkin, että turhan kärkevistä puleerataan pahin särmä veks? Mutt ei vissiin tahdottu. Miksei? Kysyn vaan.
Pilatesvido on iiihana. Kiitos linkkaamisesta.
Hassua miten alkeellista
Hassua miten alkeellista julkisuudenhallinnallista mokaa pitää väkipakolla selittää suureksi onnistumiseksi tai ovelaksi huippustrategiaksi. Tässä taitaa olla jotain metsäsuomalaista, naiivia uskoa kaiken julkisuuden hyvää tekevään voimaan. Kiesi mokasi typerästi, menetti työnsä, vaurioitti brändin arvoa ja nyt jatketaan puhtaalta pöydältä. Ei tässä mitään sen kummempaa ole. Voittajia olivat lähinnä iltapäivälehdet, jotka bongasivat extraklikkejä sivuilleen ja eittämättä keissi näkyi myös irtonumeromyynneissä.
Jari no, tää on nyt tietenkin
Jari no, tää on nyt tietenkin tätä sarjaa "kun ei tiedä, joutuu spekuloimaan". Ne, jotka tietävät, eivät kerro.
Pilavideoita aiheesta kokoan,
Pilavideoita aiheesta kokoan, nämä kolme on tiedossa, onko muita?
Hitler järkyttyy Audi-Kiesin naispuheista
Audi-Mies (Pet Shop Boys Cover)
NRJ Aamupojat - Audimies
Kommentoi