Sosiaalisissa verkostoissa kiertää CollegeHumor.comin pilkkavideo Real Life Twitter - Dan takes his tweets to the streets. Filmillä nuori mies ajattelee ääneen, hihkuu yksityisiä, omille kavereille tarkoitettuja päähän pälkähdyksiään väärässä kontekstissa, kaduilla ja vieraiden ihmisten keskellä. Sosiaalisissa verkostoissa viestimistä vähemmän harrastava luulisi, että niinhän netissä juuri tehdään. Tätä mielikuvaa toi esiin voimakkaasti Mika Tuomolakin taannoisessa Voimala-keskustelussa. Että ainoa tapa toimia on, että otetaan paikka estradilla, vaaditaan huomiota ja huudellaan.
Pilkkavideo on hauska, mutta se kertoo enemmän suuren yleisön epävarmuudesta uusien viestintämuotojen edessä kuin noista uusista viestintämuodoista.
Video paljastaa hyvin konkreettisesti olennaisimman asian, joka sosiaalisen median palvelujen käyttöä harkitessa pitää muistaa: itse palvelu, alusta, työkalu ei ole vielä mitään ilman muiden käyttäjien verkostoa.
Jos päätät ryhtyä YouTuben, Twitterin tai Ningin käyttäjäksi kesäkuussa, voi olla että työkalusta on sinulle hyötyä vasta lokakuussa, kun olet löytänyt kaikki omat ihmiset ympärillesi (subscribers, followers, friends).
Jos CollegeHumor -videon tekijät olisivat filmanneet pätkän, jossa nuorten aikuisten joukko kulkee kadulla jutellen ja satunnaisia sivuhuomioita toisilleen heitellen, oltaisi oltu lähempänä totuutta. Mutta sehän olisi ollut liian normaalia.
Kommentit
Juuri näin Tuija. Varmaan
Juuri näin Tuija. Varmaan aika normaalia kulttuurievoluutiota, mutta loppujen lopuksi kaikkein ikävintä heille, jotka pysyvät pelottelun seurauksena sosiaalisten tukiryhmien ulkopuolella.
Itseäni on ruvennu ottamaan päähän noi leimaamisjutut. Meitä on monia, jotka tehdään yhteiskunnallisesti arvokasta duunia netissä. Noita videoita ja vihamielisiä keskusteluita riittää. On ruvennu tekeen mieli ruveta vastaamaan, että "urpot" ja "juntit" - "herätkää".
No - pitää vaan hahmottaa tää tilanne ja olla ylpeästi mitä on, niin voi olla ottamatta asiaa henkilökohtaisesti.
Joka aikakaudella on omat
Joka aikakaudella on omat luddiittinsa, vaikka pitäähän toki osata nauraa itselleen (video on kieltämättä hauska) ja muistaa myös terve kritiikki. Jälkimmäinen ei taas olisi mahdollista ellei ensin katsottaisi mistä ilmiössä on kyse ja mitä sillä uudella välineellä voi tehdä. Nettimedian pelko muistuttaa toisinaan vanhojen kauhuleffojen vampyyrintappomeininkiä: Eroon äkkiä ja haudataan mahdollisimman syvälle.
Sitäpaitsi narsistinen omien päähänpälkähdyksien hihkuminen riippumatta siitä mitä ympärillä keskustellaan ei suinkaan ole uusi ilmiö eikä mitenkään liitty Twitteriin tai vastaaviin. Olen ollut todistamassa useita aikuisten ihmisten välillä käytyjä keskusteluja joiden osallistujat puhuvat täysin toistensa ohi ja oman äänen saaminen kuuluville on merkitsevin tavoite :)
Petrin kanssa jaan samat tuntemukset: Minunkin tekisi mieli usein sanoa, että "herätkää, elämme mielenkiintoisia aikoja". Ehkä painatan tekstillä itselleni kesäpaidan.
Pitkän linjan College Humorin
Pitkän linjan College Humorin seuraajana pitää kai tähdentää, että kyllä noista paistaa läpi rakkaus myös tietoteknisiin nykyilmiöihin. Muuten CH-sakilta tuskin onnistuisi yleisimpien ennakkoluulojen ja worst case scenarioiden kaivelu niin hauskasti kuin he sen usein tekevät. Pikemminkin monet jutut jälkeen päin ajatellen ovat myös näpäytyksiä vallitsevia ennakkoluuloja kohtaan.
Omia suuria suosikkejani nettikulttuurin kommentoinnissa on esimerkiksi tämä jatkumo. Tuhmaa kieltä, ei lapsille.
http://www.collegehumor.com/video:1771556
http://www.collegehumor.com/video:1776175
http://www.collegehumor.com/video:1806407
Epävarmuudestahan tuo kertoo.
Epävarmuudestahan tuo kertoo. Tosin ehkä huomaan jotain pointtia videossa siinä, että ihan mitä tahansa ei kannata twitteriin syytää, koska kuka tahansa voi seurata fiidiäsi. Kenties se, että follaroijat voivat olla hieman enemmän näkymättömissä kuin tosielämässä voi olla aloittelevalle twitteröijälle pieni ongelma. Mutta onhan se vasarakin ihan turvallinen työkalu sen jälkeen kun sitä oppii käyttämään. Kerran sitä vaan lyö peukaloon. :)
Kommentoin juuri Harton
Kommentoin juuri Harton blogiin samasta aiheesta:
Ehkä viestien lyhyyden vuoksi alitajuisesti samaistamme Twitterin meseen tai tekstareihin, ja odotamme Twitterin jotenkin toimivan suunnatusti kuten ne. Tavallaan tämä on erikoista, sillä Twitterin lailla yksilöimättömälle yleisöllehän kirjoitamme blogeissakin. Blogikommentit taas ovat tavallaan käyttäjälle suunnatuja julkisia viestejä. Twitteriä ei kutsuta mikrobloggaamiseksi syyttä.
Lainaan itseäni muutaman
Lainaan itseäni muutaman vuoden takaa joka koski blogeja. Twitter on vain entistä pahempi versio ja samaa ovat myös Facebookin statuksissa olevat testit, jotka kertovat MINUSTA! :D
"Internetteknologia tarjoaakin täysin uuden tavan tasapäistää kaikkien mielipiteet. Se on kuin jättimäinen, nousuhumalainen baaripöytä, jossa kaikki saavat puheenvuoron yhtä aikaa riippumatta siitä, onko oma juttu millään tavalla kiinnostava muun pöytäseurueen mielestä.
Mutta ainakin kaikille puhujille jää illuusio siitä, että juuri minua kuunnellaan ja juuri minun juttuni sai kaikki muut nauramaan. Vaikka tosiasiassa kaikki nauroivat omille, erinomaisille jutuilleen."
Olen aika varma että tämä aika muistetaan nimenomaan yhteisöllisyyden esiasteena ja ihmiset miettivät, miten ärsyttävää tämä minulta minulle -vaihe olikaan. Vähän kuin ensimmäisen vuoden yliopisto-opiskelija :D
Katsotaan nyt, kaunko Twitter
Katsotaan nyt, kaunko Twitter pysyy pystyssä. Sivusto kun ei taida tuottaa muuta kuin tappiota.
Mikko, totta on että
Mikko, totta on että Twitter-konseptin rahantuottomalli on toistaiseksi jonkin verran hakusessa. Se ei kuitenkaan näytä menoa haittaavan - konsepti sinänsä on varsinaista tuottoa tärkeämpi. Useampi iso yritys taitaa olla Twitterin luojien ovilla kolkuttelemassa ostoaikeissa.
Video osuu kohdalleen siltä
Video osuu kohdalleen siltä osin, että twatteröinti on täysin julkista. Se, mitä keskustellaan ravintolapöydässä tms, on hyvin rajoitettua eikä sitä mihinkään tallenneta eikä tosiaankaan indeksoida hakukoneelle. Twatter sen sijaan tallentaa ja julkaisee kaiken mitä sinne laitat. Ero on tältä osin suuri. Harva tosin tuntuu ymmärtävän tätä. Ja huuteluahan se on.
Vieras: julkisuusargumentti
Vieras: julkisuusargumentti koskee myös blogeja, blogikommentteja, nyyssipostauksia, valokuvien lähettämistä irc-galleriaan tai flickriin... näiden nettipalveluiden pointti, samoin kuin twitterinkin, on olla julkinen. Siinä mielessä tämä video voisi siis koskea mitä hyvänsä näistä palveluista.
Lähtökohtaisesti ihmisen on ehkä hyvä ymmärtää, että kaikki mitä internettiin "lähettää" on julkista. Vanha viidakon sananlaskukin sanoi: jos postaat valokuvan nettiin, et voi sitä välttämättä sieltä koskaan poistaa. Yksityiset palvelut, blogit, twitter-feedit, qaiku-kanavat, foorumit, ryhmätyötilat jne ovat poikkeuksia tästä. Ja hyvä on muistaa myös se, että Oikeasti Yksityiset ja Arat asiat kannattaa tosiaankin käsitellä kasvokkain tavatessa.
Vierastan twitteröinnin vertaamista torilla huutamiseen siinä mielessä, että torinkulmalla kailottava tuntematon ääliö häiritsee ohikulkijoiden elämää - kukaan ei kuitenkaan joudu kuuntelemaan kenenkään twittejä jollei niin erikseen valitse. Kuka tahansa VOI kuulla asiasi, mutta kenenkään ei tarvitse.
Jos ystäväni olisi torin kulmalla puhumassa, häntä haluaisin voidakin kuunnella, vaikkei ihan joka lause olisi maailmaamullistavaa viisautta. Tämä kai kuuluu sosiaaliseen kanssakäymiseen - ei ainoastaan puhuta vaan myös kuunnellaan, vaikkei olisi asiaakaan.
Hra Kawasaki laittoi linkin
Hra Kawasaki laittoi linkin mielenkiintoiseen palveluun:
http://followable.tweetlens.com
Palvelu luo statistiikkaa tweet-käyttäytymisestäsi ja tuloksena on seuraavat arvot:
Social Score - prosenttiosuus käyttäjän tweeteistä jotka ovat osa keskustelua
Sharing Score - prosenttiosuus kuinka moni tweet sisältää linkin
Narcissisim Score - niiden tweetien määrä jotka eivät sisällä @-linkkiä tai linkkaa muualle
Tuo Narcissism Score on aika huima. Mitä korkeampi lukema, sitä enemmän kyseisen käyttäjän tweetit ovat 'tuuleen huutelua'.
yoe: Ei konsepti ole pitemmän
yoe: Ei konsepti ole pitemmän päälle kannattavuutta tärkeämpää. Joskus isommatkin yritykset lopettavat rahan kaatamisen kannattamattomiin palveluihin. Yritysten kun pitää tuottaa omistajille varallisuutta, ei tuhota sitä.
Pilkkavideot kärjistävät
Pilkkavideot kärjistävät ennakkoluuloja - totta Kriisi, ja kiitti klassikkolinkkilistasta - Nettikommentoijat neukkarissa ja hautajaisissa on kyl oikeesti hilpeitä. Kun katsoo noita vähän vanhempia pätkiä, myös oma perspektiivi muuttuu. Epäilemättä CH tuntee ilmiöt, joita se pilkkaa :D
Yleistyksenä: ihmiset käyttäytyvät enimmäkseen pöljästi, ja latelevat tyhjänpäiväisyyksiä, koska sosiaalinen elämä sitä vaatii. Kun viestinnästä ja sosiaalisesta elämästä yhä suurempi osa tapahtuu mediavälitteisesti, kohina kasvaa. Täytyy vain toivoa, että hakukoneet pysyvät skarppina ja suodattavat henkilökohtaiset läpät pois hakutuloksista niille, jotka hakevat tieto-tietoa. Minäminäminäkulttuuri ja omanapakeskeisyys - eikö se ole ikuista ja inhimillistä? Aina on niitä, jotka eivät pääse ohi näyteikkunan peilaamatta omaa kuvajaistaan. Digitaalisessa ympäristössä se vain muuttuu ilmeisemmäksi, jäljitettävämmäksi. Ne, jotka ovat opetelleet urbaanin elämän alkeet - miten ollaan tiivissa ruuhkabussissa ärsyttämättä toisiamme raivon partaalle - ovat paremmin valmentautuneet digimaailmaan ja tietävät, että ympärillä käydään jatkuvasti keskusteluja, jotka eivät ole itselle merkityksellisiä ja saattavat vain tuntua häiriöltä. Verkossa, toisin kuin julkisissa liikennevälineissä ruuhka-aikaan, näitä häiritsijöitä voi paremmin vältellä.
Mikko: Olet oikeassa,
Mikko: Olet oikeassa, konsepti ei auta pitämään pystyssä edes julkista liikennettä pidemmän päälle jos se on tarpeeksi tappiollista :) Toisaalta Youtubekaan ei ole "kannattava", mutta sivustoa tuskin suljetaan ennenkuin sen omistaja, Google alkaa kaatua (jolloin ollaan aikamoisen mullistuksen edessä muutenkin) tai käyttäjät siirtyvät johonkin toiseen palveluun . Paljaaltaan toki Twitterin konsepti ei ehkä tuo rahaa, mutta sen omistaminen ja integroiminen joihinkin muihin palveluihin joita mahdollinen ostaja (Google, Apple, Microsoft?) ajaa voi tuoda niin paljon epäsuoraa etua että ei ole enää väliä, tuoko itse Twitterin webbisivut kassaan yhtään mitään.
Meinasin sanoa samaa kuin
Meinasin sanoa samaa kuin Kriisi, kun olin Petrin kommenttiin asti ehtinyt lukea. Paitsi että "FB/SL/Twitter oikeassa elämässä" -tyyppiset videot on nörteiltä nörteille tehtyä huumoria yhteisistä lempilapsista niin ne kertoo usein kritiikkiä tiettyjä palvelun käyttäjiä kohtaan ja opettaa etikettiä nolojen esimerkkien kautta. Osa tweettaajista, qaikuajista ja facebookaajakontakteista tuntuu munkin näkökulmasta olevan tuollaisia väärissä paikoissa tai väärään aikaan huutelijoita. Videossahan vain tuo mies puhuu ja ei näytetä, että kukaan vastaisi tai että hän kuuntelisi. Siinä on musta ton parodian kärki eli tietyssä käyttäjätyypissä.
Twitter isn't a two-way
Twitter isn't a two-way thing
http://www.tgdaily.com/content/view/42713/140/
Pekka P kiitos linkistä.
Pekka P kiitos linkistä. Linkkiä Harvard-blogiin kannattaa seurata, siellä on mahtavaa dataa palvelun käytön eroista miesten ja naisten välillä
esim. että Twitterin käyttäjissä on enemmän naisia kuin miehiä, että miehillä on 15% enemmän seuraajia kuin naisilla ja että miehet seuraa todennäköisemmin miehiä kuin naisia.
Ei nyt tehdä mitään hätäisiä analogioita työelämän yhteistyökuvioihin tai sukupuolten palkka-asioihin vaikka suhteet samoilta kuulostavatkin.
Kommentoi