Aamulehden toimittaja Tuomo Björksten juhlistaa Havaintovihko -bloginsa viidettä sadatta merkintää (Onnea!) ja pohtii, mitä hyötyä blogin pitämisestä vajaassa parissa vuodessa on ollut: Ainoa konkreettinen hyöty lienee, että kun joskus poikkean tapahtumissa, joissa on muiden tiedotusvälineiden toimittajia paikalla, joku yleensä tunnistaa minut joukosta. Se on tietenkin mukavaa, koska kollegoiden kanssa keskustelemisesta oppii paljon.
Mediatalojen verkkopalveluihin on parissa vuodessa ilmestynyt kiitettävästi työnantajan piikkiin ylläpidettyjä blogeja. Vaan kuinkakohan moni toimittaja Suomessa bloggaa omaan piikkiinsä? Blogilistan hakemistossa toimittaja - kategoriassa on tätä kirjoittaessa 61 blogia, joista osa ei näytä kovin aktiivisilta. Puolitoista vuotta sitten Björksten listasi vain kourallisen - ml. Lintulahti & Haakana ja Kirsi Myllyniemi. Saman postauksen kommenteissa ilmiannettiin vielä Pohdiskeleva Liftari ja Verkkomaisteri.
Syksyllä 2005 käytiin vilkasta keskustelua toimittajista ja bloggaamisesta (ks. esim. Jari Lindholm: Me ei leikitä sun kans, vauva!). Ehkä aiheesta syntyy käytäväkeskusteluja huhtikuussa Mediapäivillä?
Tuhat sanaa - blogin lukijakyselyyn tähän mennessä vastanneista 25 lukijasta (joko sinä olet vastannut?) neljä ilmoittaa olevansa journalisteja tai alan opiskelijoita ja heistä kaikki julkaisivat itse verkkoon blogia, valokuvia, podcastia tai jotain muuta.
Olisi mukava, jos tätä blogia lukevat bloggaavat toimittajat jättäisivät linkin blogiinsa tämän ketjun kommentiksi. Ei tarvitse kirjoittaa kommenttitekstiä sen kummempaa, sano vaan vaikka "hip" ja jätä linkkisi sille tarkoitettuun kenttään niin seuraan sitä!
Kommentit
Vaikka pääosin
Vaikka pääosin freetoimittajana elantoni nykyisin tienaan (ja aiemminkin viestinnän tehtävistä), niin en kuitenkaan koe omia blogejani sillä lailla mediaa käsitteleviksi, että erityisesti tätä toimittajaidentiteettiä korostaisin.
Siksi en kai ole osannut mieltää itseäni toimittajaksi, jolla on blogi, vaan ennemminkin blogaajaksi, joka ansaitsee mm. lehtijutuista :)
Jep, Mari, itse kullakin
Jep, Mari, itse kullakin nykyään taitaa olla lusikkansa niin monessa sopassa, että identiteettiä ei noin vain enää rajaten luokitella. Vikaa on kysymyksessä, ei vastaajissa :)
Muutaman tiedän
Oma ammattiyhdistykseni SFJ on kerännyt jäsenistön blogilistaa, mutta se ei ole kovin pitkä. Itsekin olen kerännyt toimittajien blogeista vähän listaa. Marin mainitsema seikka on yksi pähkinä linkkilistaa tehdessä. On myös toimittajia, jotka eivät tykkää, että kerrotaan, että blogin pitäjä on toimittaja. Yhden sellaisen nimimerkillä blogittavan olen livenä tavannut.
Omalla "toimittajien blogeja" -listallani on 13 linkkiä.
Hip, hip.
Hip, hip.
Valokuvaaja ei puhu eikä pussaa
No kokeileppa etsiä bloggaavia valokuvaajia. Siis ei harrastajia vaan ammattilaisia tai ammattilaisiksi pyrkiviä. Onneksi sentäs ulkomailla jotkut...
Blogiformaatti ei ratkaise sisältöä
Näkisin asian niinpäin, ettei blogilla sinänsä ole mitään tiettyä tarkoitusta tai sisältöformaattia, vaan jokainen toimittaja tai media voi käyttää sitä haluamallaan tavalla.
Esimerkiksi minä kirjoitan toimituksemme blogiin useimmiten kommentoidakseni uutisia ja alan ilmiöitä. Minusta on kivaa kertoa näkemyksistäni. Vielä kivempaa olisi, jos näin tekisivät useammat kollegat.
Yritän kirjoittaa asioista, joista minulla on valistuneita näkemyksiä. Lukijoiden kommenttien ja palautteen perusteella tämä on onnistunutkin. Joka tapauksessa pointti on, että uutisten on oltava puolueettomia, mutta blogimerkintöjen ei tarvitse -- tai suorastaan edes kannata olla neutraaleja.
On meilläkin sitten myös aivan erilaisia blogeja, jotka eivät ole niin uutishenkisiä.
Kirjoita uusi kommentti