You are here

Viivakoodilla lisätietoa kännykkään



QR-koodi, originally uploaded by tuija.

Käsitkö ahdistuksesta? Et ole yksin. "Neurosis is not only you" , lohduttaa tokiolainen elämäntapaklinikka nettisivullaan.

Hyvinvointivalmennusta tarjoava yrittäjä haluaa tavoittaa enemmän ja vähemmän digitaaliset kohderyhmät: se on sekä liittänyt ilmoitukseen muovitaskun, josta ohikulkija voi poimia mukaansa paperisen esitteen, että painanut julisteeseen kaksiulotteisen viivakoodin, jonka kamerakännykällään skannaamalla saa klinikan osoitteen suoraan puhelimen nettiselaimeen.

Kaksiulotteiset viivakoodit kehitettiin vuosikymmen sitten teollisuuden varastonhallintaan, mutta niiden käyttö on erityisesti Japanista alkaen levinnyt myös printti- ja ulkomainontaan. Yhä useammissa kännykkämalleissa Japanissa alkaa olla kamera ja tarvittava viivakoodinlukuohjelmisto.

Meilläkin on tehty muutamia kokeiluja: presidenttiehdokas Sauli Niinistö käytti kampanjassaan UPCODE-ruutua ja Hämeen sanomat on kokeillut palvelua tiedonvälityksessä.

Kommentit

Viivakoodeja voi kokeilla esim applen sivuilla tai suomen kielellä Heippa.com sivuilla. Näitä näkee nykyään vähän joka paikassa, esim aikakauslehdissä mainoksina ja mm. VR käyttää sähköisissä lipuissa.

Kommentoi

Subscribe to Comments for "Viivakoodilla lisätietoa kännykkään"