You are here

Yhteistyö verkossa: Supervoimia ja itseorganisoituvaa parviälyä

Internet antaa meille supervoimat. Ainakin, jos Aleks Krotoskin transmediaista reportaasia ja Don Tapscottin kirjaa mainostaviin viraalivideoihin on uskomista. Tsekkaa siis nämä, jos uskosi verkostojen voimaan kaipaa vahvistusta.

Tutkija, toimittaja Aleks Krotoski juonsi viime vuonna BBC:lle ohjelmasarjan Virtual Revolution (verkossa laaja juttukokonaisuus "Superpower"). Sarja valottaa monesta näkökulmasta sitä, millaista hyvää yhteistyö verkottuneessa maailmassa saa aikaan. Sarjan promovideo on korkealentoinen, mutta virkistävää vaihtelua siihen negatiivisia lieveilmiöitä esilletuovaan käsittelyyn, johon mediassa usein sorrutaan.

Tuo BBC:n sarja tuli mieleen seuratessani ohimennen Münchenissä vasta pidetyn DLD-konferenssin luentoa, jossa Don Tapscott puhui vaikuttavasti verkottuneen kommunikaation mahdollistamasta älykkäämmästä ihmisyydestä kottaraisten parveilua esittävän videon tehostuksella.

Tälläkin videoesityksellä on markkinointitarkoitus, Tapscottilta ilmestyi syksyllä kirja Macrowikinomics - Rebooting Business And The World.

Aiheeseen liittyen: Don Tapscott Leo Laporten haastattelussa.

PS. Missä konferenssissa sinä inspiroidut? Auta laajentamaan digimedia-alan tapahtumien vuosilistausta!

Kommentit

Hienoja videoita!

Tähän voisi heittää kommentiksi Sulava.com:sta tänään lukemani blogikirjoituksen [1], jossa kommentoitiin sosiaalisen median kokemaa vastareaktiota eri tutkimusartikkeleiden ym muodossa. Antti Isokangas sanoo osuvasti perinteisen viisauden siitä, että "Yleensähän merkittävien uusien ilmiöiden pitkän aikavälin vaikutukset aliarvioidaan – mutta lyhyen aikavälin vaikutukset yliarvioidaan."

Nuo yllä olleet videot osuivat jotenkin siihen pidemmän aikavälin vaikutukset -fiilisrekisteriin. Tai sitten niissä oli vaan hienosti yhdistetty kuvaa ja ääntä.

[1] http://www.sulava.com/2011/01/imperiumin-vastaisku/

Nappi linkki - kiitos Kim. Noin se menee.

Inspiroitumisesta puheen ollen - TED Books, anyone?

Tarvitsin uskonvahvistusta parviälyyn, tällä kertaa olin kohderyhmää:)

Videot oli ihan kivoja, enkeleitä tarvitaan ja lintuparvi sopi upeasti puheen taakse. Niitä on kiva katsoa mutta ihmiset sitten? Osaako ne muuta kuin ohittaa risteyksissä sulavasti? sellaisia videoita on myös kiva katsoa

Tässä yksi minua tänään innostanut linkki, Sami V. oli jakanut

http://flowingdata.com/2011/01/27/map-of-scientific-collaboration-between-researchers/

mutta muuten, missä ja miksi niitä maahan pudonneita lintuparvia olikaan äskettäin?
Mun pitää lukea joku hyvä kirja parviälystä, en oikein usko. SOMUS päättäjäisistä etsin tänään, en löytänyt vielä sieltäkään... katson huomenna noita muita linkkejäsi

Kiitos linkistä Heli! Jatkan assosiointia, tässä linkin merkkaushistoriaa Deliciousissa. Minusta on jokus kiva tutkailla, millaisia asiasanoja linkittäjät ovat mihinkäkin liittäneet.

Oletko löytänyt parviälyaiheista lukemista?

Kommentoi

Subscribe to Comments for "Yhteistyö verkossa: Supervoimia ja itseorganisoituvaa parviälyä"